Wilgoć

Badania przyczyn zawilgoceń należą do jednych z najtrudniejszych. Należy je bezwzględnie zlokalizować, ponieważ wilgoć przyczynia się do tworzenia grzybic, pleśni i rozwoju drobnoustrojów. Ich występowanie może powodować takie schorzenia jak bóle mięśni i stawów, infekcje skórne, zapalenie zatok, problemy z oddychaniem i ogólne zmęczenie organizmu.

Termowizja pozwala na bardzo szybkie i skuteczne wykrywanie miejsc zawilgoceń. Mogą one być spowodowane między innymi przez błędy w konstrukcji budynku, np. źle wykonaną izolację przeciwwilgociową. Wewnątrz pomieszczeń wynikać mogą z niewłaściwej wentylacji i istniejących mostków termicznych.
Wilgoć działa niszcząco na materiały z którymi ma styczność – między innymi drewniane podłogi, elewacje budynku czy ściany wewnętrzne.

Rys. 1. Głębokie zawilgocenie powstałe z powodu braku możliwości odparowania wody w wylewce posadzki. Płytki zostały ułożone na wylewce zbyt szybko, co w przyszłości może skutkować ich pękaniem. Po badaniu termowizyjnym wykonawca posadzki zobowiązał się do naprawy podłoża.

Rys. 2. Powstałe zawilgocenie nie było wynikiem nieszczelności ogrzewania podłogowego, lecz wady obróbki komina, poprzez którą woda przedostawała się do szybu wentylacyjnego. Wada została uznana i naprawiona przez dewelopera.

Rys. 3. Miejscowe zawilgocenia powtarzające się losowo wewnątrz mieszkania spowodowane były niedbale wykonaną izolacją pionową i poziomą fundamentów.